Administrator sieci — Kim jest? Jakie są jego zadania?

Administrator sieci zarządza sieciami i systemami komputerowymi. Jest odpowiedzialny za zapewnienie sprawnego funkcjonowania infrastruktury informatycznej firmy. Na administratorze sieci spoczywa więc wielka odpowiedzialność związana z bezproblemowym funkcjonowaniem firmy.

Czym dokładnie zajmuje się administrator sieci?

Administrator sieci odpowiada za infrastrukturę informatyczną w firmie, a ta determinuje przebieg procesów biznesowych w wielu przedsiębiorstwach. Głównym zadaniem w codziennej pracy jest ciągła optymalizacja i konfiguracja systemów serwerowych. Poza tym administrator sieci pełni również funkcję konsultanta i jest osobą kontaktową dla współpracowników w przypadku awarii i problemów. Dodatkowo pracownik jest odpowiedzialny za tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych. Sprzęt i oprogramowanie muszą być przez niego stale utrzymywane i ulepszane.

Gdzie można znaleźć administratora sieci?

Administrator sieci jest jednym z najważniejszych ogniw w dziale IT firmy. Stanowisko to jest obecnie potrzebne i obsadzone w niemal wszystkich branżach. Jako administrator sieci można również specjalizować się np. w systemach pamięci masowej lub bazach danych. W takich przypadkach w firmie jest nawet kilku administratorów sieci.

Praca administratora sieci

Jakie wykształcenie musi mieć administrator sieci?

W większości przypadków administrator sieci ukończył szkolenie lub studia informatyczne. Z reguły dzięki temu zdobywa się całą niezbędną wiedzę. W niektórych przypadkach jednak administrator sieci po ukończeniu szkolenia lub studiów wyspecjalizował się w konkretnym obszarze administracji sieci. Ponadto nauka i doskonalenie swoich umiejętności miękkich jest pomocne przy poszukiwaniu pracy. Boczne wejście z innych dziedzin, takich jak matematyka lub inżynieria, jest również możliwe.

Wynagrodzenie administratora sieci

Średnia pensja jako administrator sieci wynosi około 5000 zł miesięcznie. Zakres wynagrodzenia wynosi od 3500 do 5800 zł miesięcznie. Najwyższe zarobki sięgają nawet 7-8 tys. złotych na miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *