Chłodzenie wodne AiO dla komputera PC – co warto wiedzieć?

Każdy komputer zawiera również system chłodzenia, który pomaga zmniejszyć ciepło w urządzeniu, a tym samym gwarantuje wydajność. Przede wszystkim, jeśli temperatura procesora jest zbyt wysoka, system może zwolnić lub procesor może zostać uszkodzony. Jeśli należysz do tych hobbystów, którzy lubią składać własne pecety, koniecznie weź to pod uwagę.

Do chłodzenia komputerów PC dostępne są systemy chłodzenia powietrzem i cieczą. Na przykład system chłodzenia wodnego AiO. Czym jednak jest i jakie są jego zalety i wady? Wyjaśniamy to i więcej tutaj.

Co oznacza chłodzenie wodne AiO?

Nazwa lub skrót AiO oznacza „All in One”. Zawiera pompę i wentylator i tym samym różni się od systemów, które hobbysta musiałby złożyć z różnych pojedynczych elementów. Dostępny jest w różnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu ma również coś do zaoferowania pod względem wyglądu. Ze względu na różne rozmiary (o czym więcej później), nadaje się zarówno do małych, jak i dużych spraw.

Jak działa system chłodzenia wodnego AiO?

Te systemy chłodzenia wodnego AiO mają stosunkowo prostą konstrukcję i zawsze działają w ten sam sposób i przy użyciu tych samych komponentów. Zawierają one chłodnicę, pompę w radiatorze, a także węże i wentylatory. W tym obiegu chłodzenia krąży ciecz chłodząca.

Po włączeniu wentylatora, powierzchnia chłodząca pompy zaczyna się nagrzewać i przekazuje to ciepło do znajdującej się wewnątrz wody. Ciepła woda jest następnie pompowana przez węże do aluminiowego radiatora. Tutaj są wentylatory, które obracają się bardzo powoli. Wentylatory te chłodzą ciepłą wodę, która jest przepuszczana przez chłodnicę. Teraz zimna woda wpływa z powrotem do radiatora i pompy.

W przeciwieństwie do częściej stosowanego chłodzenia powietrzem, jest ono tańsze i łatwiejsze w instalacji, ale nie potrafi odprowadzać ciepła tak dobrze jak chłodzenie wodne.

Jakie są zalety i wady chłodzenia wodnego AiO?

Wariant AiO dla chłodzenia Twojego PC ma wiele zalet, które czynią go bardzo pożądanym, zwłaszcza dla hobbystów, ale niestety niesie ze sobą również pewne wady.

Zalety to:

  • Ze względu na różne dostępne kolory, kibice mogą również punktować wizualnie.
  • Elementy mogą być zestawiane pojedynczo.
  • To chłodzenie jest również elastyczne przy zmianie sprzętu.
  • Dużym plusem jest bardzo cicha praca.

Wady to:

  • Części te nie nadają się dla amatorów, gdyż montaż i instalacja są trudne i wymagają specjalistycznej wiedzy.
  • Wymiana wody również nie jest łatwa w przypadku tych układów chłodzenia.
  • Dla hobbystów pilnie potrzebne jest dobre planowanie, ponieważ do instalacji systemu chłodzenia wodnego potrzebna jest odpowiednia obudowa.
  • I na koniec dodam, że ten wariant jest też dość drogi.

Jakie rozmiary są dostępne dla systemów chłodzenia wodą AiO?

Jeśli składasz komputer samodzielnie, to musisz też zwrócić uwagę na to, jaką obudową dysponujesz. Nie każda obudowa będzie pasowała do każdego systemu chłodzenia wodnego, niezależnie od rozmiaru. Dzieje się tak dlatego, że system chłodzenia wodnego typu all-in-one powinien być zainstalowany w górnej części obudowy, aby ciepłe powietrze mogło być szybciej odprowadzane. Jednak nie w każdej sprawie jest wystarczająco dużo miejsca w tym miejscu.

Poza tym wielkość układów chłodzenia wodą nie jest określana ilościowo na podstawie wielkości chłodnicy lub pompy, ale zawsze podawana jest wielkość chłodnicy.

Ta wielkość mówi też coś o liczbie wentylatorów, które można zainstalować:

Radiator 120mm – z jednym wentylatorem

Radiator 240mm – z dwoma wentylatorami 120mm

Radiator 280mm – z dwoma wentylatorami 140mm

Chłodnica 360mm – z trzema wentylatorami 120mm

Podsumowanie: Czy system chłodzenia wodnego All-in-One jest dla mnie warty uwagi?

Ponieważ ten rodzaj chłodzenia PC jest nieco droższy niż chłodzenie powietrzem i bardziej skomplikowany w instalacji i utrzymaniu, chłodzenie AiO jest w każdym przypadku opłacalne tylko wtedy, gdy masz wystarczającą wiedzę do poprawnej instalacji i jesteś gotowy wydać trochę więcej pieniędzy.

Oprócz tego oczywiście obudowa komputerowa musi pomieścić pożądany przez Ciebie rozmiar grzejnika. W końcu zależy też od tego, czy chcemy chłodzić tylko procesor, czy również kartę graficzną.

Szczególnie w przypadku szczególnie mocnego, wielordzeniowego procesora szybko może dojść do przegrzania, dlatego Twoja obudowa powinna umożliwiać zamontowanie dużego radiatora. Jeśli potrzebujesz również chłodzenia karty graficznej, będziesz potrzebował miejsca na chłodnicę 360mm.

Zasadniczo mówi się, że chłodzenie wodne ma sens w przypadkach, gdy można znacznie zwiększyć wydajność chłodzenia w porównaniu do standardowego chłodzenia procesora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *