Jak wybrać wewnętrzny dysk SSD?

Wewnętrzny dysk SSD jest wielokrotnie szybszy od wewnętrznego dysku twardego. Czasami nawet 50 razy. Ma też dłuższą żywotność, jest cichszy i bardziej energooszczędny. Ale którego dysku SSD dokładnie potrzebujesz? Pomożemy Ci wybrać między 2,5-calowym a M.2 SSD i wyjaśnimy, która pojemność i szybkość pamięci masowej jest dla Ciebie najlepsza.

Jakiej pojemności pamięci masowej potrzebujesz?

Ekspert w dziedzinie edycji zdjęć, potrzebujący wewnętrznego dysku SSD o pojemności 2 TB

Funkcją dysku SSD jest przechowywanie plików. Dlatego warto wiedzieć, jaka pojemność pamięci masowej jest potrzebna w danej sytuacji użytkowej. Na przykład, jeśli na dysku SSD umieścisz tylko system operacyjny swojego komputera. Wtedy dysk SSD o pojemności 250 gigabajtów jest więcej niż wystarczający. Do użytku biznesowego szybko będziesz szukał około 1 terabajta pamięci masowej do przechowywania zdjęć, arkuszy kalkulacyjnych, danych i innych. Czy będziesz używać swojej pamięci masowej do celów biznesowych? Wtedy zdecyduj się na 2-terabajtowy wewnętrzny dysk SSD. Dzięki temu wiesz, że duże pliki i multimedia w wysokiej rozdzielczości zmieszczą się na dysku.

Jak szybki powinien być dysk SSD?

Dysk SSD M.2 NVMe to najszybszy typ dysku SSD dostępny obecnie na rynku, o prędkości do 7 gigabajtów na sekundę.

Dysk SSD jest nawet 10 razy szybszy od zwykłego HDD, ale są też między nimi różnice. Na przykład maksymalna prędkość dysku SSD SATA wynosi około 600 megabajtów na sekundę, ale dysk SSD NVMe może osiągnąć prędkość do 7000 megabajtów na sekundę. Niestety, wybór odpowiedniej prędkości nie jest wyborem całkowicie swobodnym. Zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi płyty głównej. Dzięki temu wiesz, jaki klucz M.2 potrzebujesz i czy w ogóle masz miejsce na dysk SSD.

Czy chcesz mieć zrównoważony dysk SSD?

Półtrwały dysk SSD Samsung EVO

Rodzaj pamięci w dysku SSD decyduje o jego trwałości. Pamięć ta wskazuje, ile energii zużywa, ale także jak szybki i dokładny jest dysk SSD. Na przykład dyski SSD SLC (Single Level Cell) są szybkie i dokładne w użyciu, ale zużywają najwięcej energii. Ponadto rodzaj pamięci również determinuje cenę. Dysk SSD Triple Level Cell jest mniej dokładny, ponieważ wykorzystuje 3 bity na komórkę. Plusem jest jednak to, że te dyski SSD są bardziej dostępne i tańsze niż np. SLC czy 3D NAND.

Jak długo powinien działać dysk SSD?

Zużycie SLC, MLC i TLC jest przedstawione w tabeli

Oprócz trwałości, typ pamięci również decyduje o żywotności Twojego dysku SSD. Im mniej ogniw jest wykorzystywanych podczas jednej operacji, tym dłużej będzie działał dysk SSD. Na przykład dysk SSD z komórkami jednopoziomowymi ma dłuższą żywotność niż dysk SSD z komórkami wielopoziomowymi. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie zapisanych terabajtów, która wskazuje, ile terabajtów zapiszesz na dysku SSD, zanim przestanie on działać. Dlatego wybór dysku SSD z dużą liczbą zapisanych terabajtów ma sens, jeśli używasz go profesjonalnie. Wyobraźmy sobie wartość TBW na poziomie około 600 terabajtów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *