Klimatyzator: czy warto go kupić do domu?

Chcesz kupić klimatyzator? Bądź ostrożny: te urządzenia mogą być dość drogie. Dlatego należy się dwa razy zastanowić, zanim się go kupi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Najważniejsze fakty w skrócie:

 • Wentylator zwykle wystarcza do przyjemnego chłodzenia – poruszające się powietrze jest w odczuciu chłodniejsze niż to stojące w miejscu.
 • Klimatyzatory zużywają dużo energii i rzadko się opłacają, biorąc pod uwagę mniej niż 20 gorących dni w roku w Niemczech.
 • Choć jednostki monoblokowe są tańsze w zakupie, to są jeszcze mniej wydajne niż jednostki typu split.
 • Jednostki typu split muszą być zainstalowane przez specjalistę – na co potrzebne jest pozwolenie właściciela mieszkania.

Czy klimatyzator w domu się opłaca?

Czy w Twoim mieszkaniu jest nieznośnie gorąco? Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora? To może być kosztowne. Bo klimatyzatory mają kilka minusów: Często chłodzą mniej, niż się spodziewamy, podnoszą koszty energii elektrycznej, a także są drogie w zakupie. Nie ma znaczenia, czy interesuje Cię kompaktowa jednostka monoblokowa, czy bardziej wydajny klimatyzator typu split: Za eksploatację ponosisz dodatkowe koszty energii elektrycznej w wysokości od 40 do 140 euro rocznie. Należy dokładnie przemyśleć zakup. Jeśli w Niemczech jest mniej niż 20 gorących dni w roku, to zakup zazwyczaj nie jest opłacalny.

Potrzebujesz po prostu powiewu świeżego powietrza? Wtedy dobrą i tańszą alternatywą dla drogiego klimatyzatora może być wentylator – więcej na ten temat przeczytasz na końcu artykułu.

Lepiej w pierwszej kolejności zapobiegać przedostawaniu się letnich upałów do domu, np. poprzez zastosowanie zewnętrznej osłony przeciwsłonecznej lub odpowiedniej wentylacji. Podsumowaliśmy kilka wskazówek dotyczących ochrony cieplnej w domu. W słabo ocieplonych domach pomóc może również izolacja termiczna: Zmniejsza przewodzenie ciepła wewnątrz budynku w okresie letnim.

Klimatyzator: kompaktowy monoblok czy klimatyzator typu split?

Istnieją dwa różne modele klimatyzatorów pokojowych: tak zwane „monobloki” lub jednostki kompaktowe oraz jednostki typu split.

Modele monoblokowe są urządzeniami kompaktowymi i można je podłączyć w dowolnym miejscu. Są one dostępne w marketach budowlanych lub sklepach elektrycznych i kosztują czasem nawet 3000 złotych.

Tak właśnie działają: Ustawiony w wybranym miejscu wąż odprowadzający powietrze wkłada się przez szczelinę okienną lub drzwiową – w ten sposób ciepło wydmuchiwane jest na zewnątrz. Wada: przez otwarte okno stale napływa nowe ciepłe powietrze, a urządzenie toczy w ten sposób kosztowną, ale daremną walkę z upałem. Nawet jeśli powietrze nie jest wyprowadzane przez szczelinę, lecz przez otwór, to powstałe w pomieszczeniu podciśnienie zapewnia napływ ciepłego powietrza w innym miejscu – tego efektu nie da się uniknąć nawet przy zamkniętych drzwiach.

Szczególnie w dużych pomieszczeniach, pokojach bezpośrednio nasłonecznionych lub słabo zaizolowanych mieszkaniach na poddaszu, małe jednostki mają problem z wystarczającym chłodzeniem. Aby schłodzić pokój o powierzchni 14 metrów kwadratowych z 30 do 24 stopni Celsjusza, urządzenia potrzebują od 30 do 45 minut.

zrelaksowana dziewczyna

Kolejna wada: hałas pracy sprężarki i wentylatora jest głośny i może zakłócać sen. Przy zakupie zwróć uwagę na specyfikację głośności urządzeń w dB (decybelach): najcichsze urządzenia są nie głośniejsze niż 50 dB.

Nieco bardziej efektywne są jednostki typu split. Składają się z dwóch części — jednostki chłodzącej w pomieszczeniu oraz sprężarki na zewnętrznej ścianie budynku mieszkalnego. Nie można ich po prostu kupić i podłączyć samodzielnie. Jednostki typu split mogą być instalowane tylko przez profesjonalistów, ponieważ zawierają niebezpieczne czynniki chłodnicze. W wynajmowanym mieszkaniu potrzebne jest zatem pozwolenie właściciela lub właścicielki mieszkania, ponieważ w ścianie musi być wywiercony otwór na instalację. Przez ten otwór wkłada się wąż łączący — dla prądu i czynnika chłodniczego i podłącza do głośnej sprężarki. To jest pierwsza wada: Ponieważ jest on zainstalowany na zewnątrz, sąsiedzi mogą czuć się zakłóceni.

Klimatyzatory typu split chłodzą szybciej niż monobloki. Zużywają też mniej energii elektrycznej przy tej samej wydajności chłodniczej.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora

Najważniejszym aspektem jest wydajność chłodnicza. Im niższa wydajność chłodnicza, tym więcej czasu i energii elektrycznej potrzebuje urządzenie, aby schłodzić pomieszczenie. Aby obliczyć odpowiednią wydajność chłodniczą, należy oszacować następujące czynniki:

 • Wielkość pomieszczenia i okna
 • Stan ścian zewnętrznych
 • Położenie pokoi
 • możliwe źródła ciepła (ludzie, urządzenia, światło)
 • Istniejąca ochrona przeciwsłoneczna 
 • Najlepiej zapytać o to wykwalifikowanego specjalistę.

Ważne jest również: etykieta energetyczna. Istnieje wiele różnych etykiet energetycznych dla klimatyzatorów, wyjaśniamy najbardziej powszechne dwie dla jednostek mono i split. Obie etykiety energetyczne wskazują na klasę efektywności energetycznej w skali od A+++ (bardzo dobra) do D (bardzo słaba). Klasy te nie mówią jednak nic o bezwzględnym poborze mocy. Opisują one jedynie wydajność klimatyzatora.

Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów typu split oprócz mocy w kilowatach wskazuje również efektywność energetyczną w trybie całorocznym. Oznacza to: sprawność jest mierzona z uwzględnieniem sezonowo zmieniających się temperatur. Po prawej stronie znajduje się zużycie energii w kWh (kilowatogodzinach) na rok – przy założeniu 350 godzin pracy. Poniżej znajduje się również informacja o rozwoju hałasu. Najcichsze urządzenia są nie głośniejsze niż 48 dB (decybeli) w pomieszczeniach i nie głośniejsze niż 55 dB na zewnątrz. Zwróć uwagę na te wartości przy zakupie, bo hałas jest uciążliwy dla Ciebie i okolicy.

Na etykiecie energetycznej klimatyzatorów monoblokowych oprócz mocy w kilowatach i efektywności energetycznej wydajności chłodniczej podano tylko zużycie energii w kWh przez 60 minut. Po lewej stronie również znajdziemy tylko informację dla głośności wnętrza w decybelach, ponieważ tutaj nie ma kompresora na zewnątrz.

Porady dotyczące użytkowania klimatyzatorów

 • Włączaj klimatyzator tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład jakiś czas przed pójściem spać.
 • W nocy warto całkowicie wyłączyć urządzenie i zamiast tego chłodzić przy otwartych oknach.
 • Dodatkowa osłona przeciwsłoneczna może dodatkowo skrócić czas pracy, aby zaoszczędzić koszty energii elektrycznej.
 • Należy również pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia, regularnym usuwaniu skroplin oraz czyszczeniu parownika i filtra. Jest to jedyny sposób na utrzymanie sprawnego działania urządzenia.
 • Wskazówka: Użyj wentylatora zamiast klimatyzatora
 • Wentylatory nie mogą obniżyć temperatury w pomieszczeniu jak klimatyzator, ale zapewniają przyjemny efekt chłodzenia. W końcu poruszające się powietrze jest chłodniejsze od tego w stagnacji – 30°C nagle nie wydaje się takie złe.

Wentylatory można kupić już za 20 euro – są więc znacznie tańsze niż klimatyzator. Koszty energii elektrycznej są również bardzo niskie w porównaniu z klimatyzatorami: Nawet jeśli są używane 90 dni w roku przez 10 godzin dziennie, kosztują średnio mniej niż 5 euro. Tak na marginesie, nie ma etykiety energetycznej dla wentylatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *