Dzikie pszczoły i trzmiele w ogrodzie — czyli własna, dzika pasieka

Jeśli chcesz zebrać mnóstwo owoców, potrzebujesz w ogrodzie zapylaczy. Dlatego ważne są odpowiednie rośliny i pomoce do gniazdowania, które przyciągną pszczoły i trzmiele. Dowiedz się tutaj, jak powinien wyglądać domek dla pszczół lub hotel dla owadów i gdzie znajduje się jego idealna lokalizacja.

Dlaczego dzikie pszczoły są tak ważne w ogrodzie?

Dzikie pszczoły pomagają zapylać kwiaty wielu rodzajów owoców, takich jak wiśnia, śliwka czy jabłko. Zbierają też pyłek z krzewów jagodowych i w ten sposób zapewniają zapylenie niezliczonej ilości drzew owocowych obok pszczół miodnych. Dzikie pszczoły latają też wcześniej niż ich krewniacy, niektóre gatunki są w ruchu już w marcu. Zapylają one wcześnie kwitnące odmiany owoców, takie jak morele, kiedy pszczoły miodne są jeszcze w stanie hibernacji lub są zbyt słabe, aby latać. A jako „zbieraczki brzuszków” dzikie pszczoły bardzo skutecznie zapylają również kwiaty drzew owocowych, gdyż praktycznie przetaczają się po nich, aby zebrać pyłek.

Jeśli zainstalujesz w swoim ogrodzie odpowiednie pomoce do gniazdowania, wkrótce będziesz mógł obserwować te zwierzęta. „Jeśli stworzysz dobre źródło pokarmu i przytulny dom, dzikie pszczoły szybko się zadomowią”

Pszczoła murarka rogata często lata w słoneczne dni w lutym i jest w pobliżu do maja. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznym czarno-czerwonym ubarwieniu i dwóch „rogach” na tarczy głowy samicy. Pszczoła murarka czerwona również ma „rogi” na głowie, ale jest ona koloru brązowo-czerwonego. Gatunek ten lata od marca do czerwca. Oba uszczelniają swoje gniazda wilgotną gliną i preferują rury gniazdowe o średnicy od sześciu do jedenastu milimetrów.

Odpowiednie pomoce do gniazdowania dla dzikich pszczół

Upewnij się, że krawędzie wszystkich skrzynek lęgowych są gładkie, aby dzikie pszczoły nie poraniły sobie skrzydeł. Wystarczy wygładzić otwory wejściowe papierem ściernym.

Rdestowiec jest często wykorzystywany jako pomoc w budowie gniazda, ale ma pewną wadę: same wydrążone łodygi nie stanowią wystarczającej ochrony przed głodnymi ptakami. Dla dzięciołów na przykład złożone jaja są przysmakiem i chętnie się do nich dobierają. Drobna siatka druciana przed hotelem dla owadów pomaga chronić czerw. Można na przykład użyć drutu z królika.

pszczoły z miodem

Ważny jest również dach wykonany z papy lub innych materiałów, który ochroni jaja dzikich pszczół przed deszczem, wiatrem i śniegiem.

Same rurki gniazda powinny mieć długość około 15 do 20 centymetrów. Ich średnica, czyli wielkość otworu, powinna wynosić od trzech do dwunastu milimetrów. Ponieważ poszczególne gatunki preferują różne gniazda, rury gniazdowe powinny mieć różne średnice. Dlatego należy stosować różne wielkości otworów. Wierć otwory w drewnianych klockach z boku, a nie tylko od góry, aby w świeżym drewnie mogło powstać mniej pęknięć.

W swoim domu pszczelim możesz zaoferować następujące rurki gniazdowe:

  • Rury bambusowe z gładko szlifowanymi krawędziami i bez wewnętrznych przegród.
  • wiercone, drobnoziarniste drewno z gładkimi otworami, z których nie wydostaje się żywica: na przykład buk, jesion, dąb, czereśnia, śliwa i bez.
  • suszone puste łodygi rdestowca
  • Suche trzciny
  • gliniane kostki lub cegły z wywierconymi w nich otworami

Wiercone drewno lub łodygi roślin umocuj gliną w drewnianej ramie — mogą to być również wyrzucone europalety. Nawet gliniany stojak na wino nadaje się jako hotel dla owadów. Nie trzeba uszczelniać pleców, wystarczy zabezpieczyć je przed ptakami.

Regularnie uzupełniajcie zapas pszczół

Nie stosuj materiałów do budowy i malowania gniazda na bazie rozpuszczalników. Należy również regularnie uzupełniać hotel dla owadów — najpóźniej po dwóch latach należy zaoferować świeże rurki lęgowe. Najlepiej zadbać o to, aby owady każdej wiosny znajdowały nowe, czyste materiały do budowy gniazd. Możesz na przykład podzielić swój domek dla pszczół jak półkę i dopiero stopniowo wypełniać przegródki. Najlepiej jest pracować od dołu do góry. Dzięki temu dzikie pszczoły są zdrowe, ponieważ pasożyty mają mniejszą szansę na rozprzestrzenianie się.

Wszystkie dzikie pszczoły, które rozmnażają się w budkach lęgowych, mają tylko jedno pokolenie w roku. Oznacza to, że czerw powstały wiosną i latem wylęgnie się dopiero w następnym roku. Zimę przeżywa w stanie uśpienia. Dlatego nigdy nie należy czyścić wszystkich budek lęgowych zimą ani ponownie wiercić zamurowanych otworów. To zniszczyłoby cały lęg. Dopiero gdy w drugim roku z rury gniazdowej nic się nie wykluje, można ponownie otworzyć otwory. Ponieważ stare gniazda mogą być również oczyszczone i ponownie zajęte przez same pszczoły, można po prostu poczekać i zobaczyć.

Prawidłowe ustawienie pasieki dla dzikich pszczół

Pomoc w budowie gniazda należy skierować na południe i wybrać miejsce w pełnym słońcu. Dach nie może rzucać cienia na hotel dla pszczół. W pobliżu pomocy gniazdowej, domku dla pszczół lub hotelu dla owadów powinien znajdować się również wodopój, lub miejsce ze stale wilgotną ziemią. Dzikie pszczoły zbierają tam zaprawę, za pomocą której budują komory czerwiu do składania jaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *