Jak zaplanować oświetlenie w domu? – poradnik krok po kroku

Projekt oświetlenia w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu często gubi się w stresie związanym z budową. A przecież dobre oświetlenie jest tak ważne! Decyduje o tym, czy dom jest przyjemny i komfortowy, czy nie. Profesjonalny planista oświetlenia ujawnia ważne wskazówki i triki dotyczące perfekcyjnego projektowania oświetlenia. Przewodnik planowania w formacie PDF dostępny jest na końcu artykułu.

Dlaczego odpowiedni projekt oświetlenia domu jest ważny?

Światło decyduje o tym, czy czujemy się w danym pomieszczeniu komfortowo, czy nie. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie całkowicie traci swój efekt przy nieprawidłowo zaplanowanym oświetleniu. W dodatku wpływ sztucznego światła na nas, ludzi, jest wciąż niedoceniany.

Projekt oświetlenia pozwala zaoszczędzić koszty, ponieważ określa punkty świetlne na wczesnym etapie, a nie wtedy, gdy elektryk jest na miejscu. Wtedy często zapomina się o czymś lub realizuje się to tylko według schematu. Na wczesnym etapie uwzględniamy również ewentualne umeblowanie. W ten sposób również klienci zaczynają myśleć o wyposażeniu wnętrz na wczesnym etapie. Zawsze planujemy wszystkie pomieszczenia, ponieważ pewien „wspólny wątek” zawsze pozytywnie wpływa na projekt oświetlenia.

Szczególnie ekscytująca jest interakcja między wnętrzem a zewnętrzem. Ponieważ przy odpowiednim zaplanowaniu oświetlenia tarasu / ogrodu / balkonu, obszar ten tak wiele zyskuje i działa jak przedłużenie wnętrza. Zarówno w lecie, jak i w zimie.

Czego należy unikać podczas planowania oświetlenia w domu?

Położenie i ilość opraw oświetleniowych: Ciągle dostaję plany, w których np. gniazdo kablowe jest zaplanowane na środku pokoju w salonie. Albo w prostokątnym lub kwadratowym pomieszczeniu umieszcza się siatkę pełną plam. Unikaj za wszelką cenę! Moja rada to zamknąć oczy i przejść przez obiekt okiem umysłu. Gdzie jest co? Czy mogę może zaplanować miejsca bliżej ściany, aby uzyskać światło do pomieszczenia poprzez odbicie na ścianie? A może mogę coś podświetlić, np. półkę, obrazek lub podobne? I proszę zawsze starać się zaplanować nierównomierną liczbę opraw w pomieszczeniu. Dla ludzkiego oka wygląda to lepiej.

Oświetlenie salonu: Dyskomfort stwarza płaskie światło sufitowe w części salonu. W salonie preferuję oświetlenie boczne, ścienne lub łukowe. Mogą być one uruchamiane cudownie za pomocą włącznika światła poprzez przełączane lub ściemniane gniazdo.

Technologia LED: Technologia LED ma pewne przeszkody w zakresie ściemniania. Istnieje wiele różnych rodzajów ściemniania — należy to szczegółowo przestudiować lub zapytać fachowca — zwłaszcza w przypadku najniższego zakresu ściemniania.

Jakie i ile lamp wybrać?

Moja rekomendacja dla mieszkania lub małego domu to budżet co najmniej 5 000 euro na oświetlenie. Marka, projektant czy producent nie ma znaczenia.

Najwyższy budżet planujemy zazwyczaj na lampę do jadalni. Bo tu dzieje się życie i nie tylko wygląd i coś lepszego ma tu zwykle większy sens, ale także jakość zainstalowanych źródeł światła (LED) jest niezwykle ważna.

Technologia LED może stworzyć wspaniałe rozwiązania za niewielkie pieniądze. Łazience można nadać charakter spa dzięki kilku specjalnie zaplanowanym ścieżkom LED. Nawet w przedpokoju, za wezgłowiem łóżka (pośrednio) lub pod meblami, przy niewielkim budżecie można stworzyć indywidualny i bardzo przyjemny akcent świetlny.

Projekt oświetlenia salonu i jadalni

W części jadalnej staramy się zaplanować jedną oprawę stołu jadalnego – lub trzy oprawy, jeśli stół jest dłuższy – w zależności od jego wielkości. W zależności od tego, jak przestronne jest pomieszczenie, można zaplanować dodatkowe minispoty (na przykład jeden lub trzy małe minispoty w rogach pomieszczenia, bardzo blisko ściany – w odległości około 25-30 cm). Dają one ładne pośrednie światło nad ścianą.

W salonie staramy się stworzyć miłą atmosferę do oglądania telewizji, miłego wieczoru z przyjaciółmi lub do czytania przy pomocy lamp bocznych, łukowych lub kinkietów.

Ponieważ salon, jadalnia i kuchnia są obecnie często łączone w jedno duże pomieszczenie, staramy się planować „lekkie sceny”. Możliwość ściemniania jest tu niezwykle ważna, podobnie jak fakt, że spoty można włączać indywidualnie. Jeśli następnie zaplanujesz również obszar przedpokoju, robisz wszystko dobrze, jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia. Wtedy nie ma „czarnej dziury” w postaci ciemnego korytarza.

Projekt oświetlenia ogrodu od A do Z

Bardzo ważnym aspektem projektowania oświetlenia zewnętrznego jest zaplanowanie oświetlenia z dala od okien i drzwi. Dematerializuje to szklane tafle, a obszar zewnętrzny/patio staje się dosłownie częścią wnętrza.

Lampka nad półką

W przypadku oświetlenia zewnętrznego staramy się wybierać dla naszych klientów oprawy, które mają ukryte źródło światła. Zaletą takiego rozwiązania jest efekt braku odblasków. Nawet wtedy, gdy na przykład pada deszcz lub śnieg.

Bardzo często staramy się ustawić scenę architektoniczną dla fasady za pomocą reflektorów ściennych. Szczególnie dobrze można to osiągnąć, instalując tzw. oprawy ścienne Up & Down.

W części ogrodowej należy pracować z małymi wyspami oświetleniowymi. Dzięki temu powstaje przestrzeń, a gra światła i cienia ma bardziej emocjonalny efekt. Szczególnie atrakcyjne są małe reflektory w lub wokół krzewów / drzew / żywopłotów.

Przy układaniu kabli w ogrodzie należy stosować kable NYY-J. Są one przeznaczone do użytku zewnętrznego. Ponadto najlepiej układać je w tzw. rurkach pancernych. Dodatkowo zawsze staramy się z grubsza rozrysować na planie terenu, gdzie przebiegają kable. Ułatwia to ogrodnikowi lub budowlańcowi, gdy przychodzi do kopania.

Lubimy używać czujników ruchu lub czujników światła dziennego do włączania oświetlenia zewnętrznego. Czujniki światła dziennego mają tę zaletę, że o zmierzchu lub wieczorem dom dosłownie zaprasza do siebie.

Kiedy stosować lampy solarne w ogrodzie?

Lampy solarne polecamy tylko jako małe przenośne oświetlenie. Na przykład znane „szkło solarne” lub podobne. Poza tym dzisiejsze technologie akumulatorowe i oprawy doskonale nadają się do stosowania w bardzo trudnych pracach związanych z układaniem kabli.

Spoty sufitowe — na co zwrócić uwagę?

Tutaj również staramy się albo stworzyć „wyspy”, albo dostosować je do wyposażenia. Obecnie lubimy pracować z nieco mniejszymi spotami w większej ilości. Tutaj również należy zaplanować nierówną liczbę, jeśli to w ogóle możliwe.

W przypadku opraw punktowych (natynkowych lub wpuszczanych), w miarę możliwości, planujemy oprawy z wymiennymi źródłami światła. Dzięki temu nie ma kłopotu, gdy trzeba wymienić plamkę.

Świetny efekt oświetleniowy uzyskamy, jeśli spoty zostaną zamontowane w odległości 30-40 cm od ściany, w zależności od pomieszczenia. Dzięki temu powstaje piękny stożek światła, który w zależności od oprawy wygląda miękko lub twardo. Refleksy ścienne tworzą wspaniałą atmosferę, która w zależności od oprawy i planowania pełni również funkcję oświetlenia otoczenia. Jeśli dodatkowo zaplanowana jest gra światła i cienia, dosłownie doświadcza się kokonu.

Aktualne trendy w planowaniu oświetlenia w nowoczesnym domu

Po dekadzie okrągłych plamek uwaga powoli przenosi się z powrotem na kwadratowe plamki. Ze względu na rzadkość występowania wyglądają one na bardziej ekskluzywne, choć współczynnik kosztów jest niemal identyczny.

Uderzające kolory takie jak czerń, miedź & złoto są bardzo modne.

Zintegrowane taśmy LED cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich realizacja wymaga jednak znacznie wyższego poziomu kunsztu.

Oczywiście jako oświetlacze nadal będą stosowane tylko diody LED. To jest już regulowane przez same przepisy.

Inteligentne sterowanie oświetleniem, miejmy nadzieję, stanie się w przyszłości bardziej akceptowalne. Ogromnie ważną rolę w projektowaniu oświetlenia odgrywają tak zwane sceny świetlne, które można łatwo wywołać za pomocą inteligentnego sterowania oświetleniem. Istnieją różne rozwiązania w tym zakresie, na przykład klasyczne systemy, takie jak KNX, Crestron, Loxone itp. lub również rozwiązania firm trzecich, takich jak EON / Telekom itp. Zasadniczo uważam, że rozwiązanie oparte na kablach jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem standardy bezprzewodowe czy WLAN mają po prostu swoje wady.

Planowanie oświetlenia domu — Podsumowanie

Najpierw narysowałabym sobie plan mieszkania i zaczęła od wstępnego umeblowania. Następnie patrzę na tzw. panele ścienne, które mogą służyć jako powierzchnie odbijające światło. Planuję możliwą grę światła i cienia oraz rozważam, które meble, dzieła sztuki czy murale można w razie potrzeby zainscenizować. Staram się też zaplanować korytarz do scen świetlnych.

Ściemnianie — zwłaszcza w pomieszczeniach wspólnych — jest niemal obowiązkowe.

Zaplanuj również przełączalne gniazdo lub dwa.

Wreszcie, co nie mniej ważne, koncepcja obsługi jest zawsze częścią projektu oświetlenia, aby już na wczesnym etapie wiedzieć, z którego miejsca można sterować światłem. Szczególnie jeśli jest to inteligentny dom — planuj w scenach, a nie tylko w pojedynczych lampach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *