Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne w Białymstoku

Bolący ząb to zdecydowanie najczęstszy powód, dla którego Polacy wybierają się do dentysty. O wiele rzadziej chodzą na kontrole stomatologiczne, co niestety przekłada się później na liczne choroby i dolegliwości jamy zębowej. Zaglądając jednak głębiej w kartoteki gabinetów stomatologicznych można zauważyć, które dokładnie zabiegi dentystyczne są najpopularniejsze. U białostockich dentystów króluje leczenie kanałowe, ale nowością jest spore zainteresowanie zabiegami typowo kosmetycznymi.

Zabiegi dentystyczne można bowiem podzielić na dwie grupy: lecznicze, których celem jest doprowadzenie zębów do zdrowego stanu oraz kosmetyczne, które mają polepszyć ich wygląd estetyczny. W przypadku tych drugich zabiegów przeciętny dentysta wykonuje najczęściej piaskowanie oraz wybielanie; są to usługi, które polegają na usunięciu zabrudzonej płytki nazębnej lub jej delikatnym zdzieraniu, aby dostać się do czystych, nienaruszonych fragmentów. W przypadku bardzo silnych przebarwień płytka nazębna jest często odtwarzana przez dentystę, nakłada on wtedy cieniutką warstwę sztucznej płytki, którą następnie utwardza i modeluje, odtwarzając prawidłowy wygląd zęba. Dentysta stosuje tu dokładnie ten sam zabieg jak w przypadku uzupełniania ubytków zębowych. Z takiej usługi korzystają najczęściej osoby palące papierosy, od których szybko tworzą się trwałe przebarwienia lub posiadające genetyczną skłonność do przebarwień płytki zębowej.

Nieco inaczej w białostockich gabinetach stomatologicznych wyglądają zabiegi typowo medyczne. Tutaj niewątpliwie króluje leczenie kanałowe, a więc zabieg wykonywany na otwartej zębinie i nerwach (kanalikach nerwowych). Należy on do wyjątkowo bolesnych, więc każdy stomatolog w Białymstoku jest zobligowany do podania pacjentowi znieczulenia, a na jego wyraźną prośbę (oraz za dodatkową opłatą) nawet podwójnego znieczulenia. Na drugim miejscu są zabiegi lecznicze związane z borowaniem po próchnicy, usuwaniem zębów, wypełnianiem ubytków oraz protetyki. Z zabiegów tej ostatniej grupy korzystają przede wszystkim osoby starsze, które mają już duże ubytki w uzębieniu i kwalifikują się nie tylko na odtwarzanie poszczególnych zębów, ale i całej szczęki. Młodsi pacjenci z kolei często zapisywani są na wizyty do ortodontów, aby jak najwcześniej zapobiegać krzywemu wyrastaniu zębów i problemom ze zgryzem.

One thought on “Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne w Białymstoku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>