Czy Polacy mają szansę na „amerykański uśmiech”?

Marzenie o "amerykańskim uśmiechu" może spędzać sen z powiek wielu Polaków. Każdy marzy o tym, by jego zęby były jak z Hollywood. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Stan uzębienia Polaków jest fatalny – oczywiście, jest to stwierdzenie mocno generalizujące sytuację, ale oparte na światowych rankingach, w których Polska w odniesieniu do stopnia zaawansowania próchnicy jest porównywana do Wietnamu. Taka pozycja w rankingach nie jest powodem do dumy, tym bardziej że wychwycili ją lekarze ze Skandynawii, którzy przyjeżdżają do Polski by "na żywo" poznać problem próchnicy. Z czego wynika fatalny stan uzębienia? Zazwyczaj winę ponosi dom rodzinny i nawyki higieniczne, które z niego się wynosi. Nieodpowiedni poziom higieny jamy ustnej ma ogromny wpływ na choroby zębów i dziąseł. Dobry stomatolog z Torunia podkreśla, że technika mycia zębów też pozostawia wiele do życzenia. Sporo osób decyduje się na zakup najtańszych środków do mycia zębów, a te niekoniecznie przynoszą oczekiwane rezultaty. Bez wątpienia największym wrogiem pięknych zębów jest cukier, który spożywany jest w Polsce w olbrzymich dawkach – świadomie lub nieświadomie, gdyż występuje w wielu produktach spożywczych, a na etykietach nie ma informacji o ilości zużytego cukru w takim produkcie. Reklama w telewizji, w internecie czy w prasie kusi smakowitymi słodkimi przekąskami, które docelowo nie dają żadnych efektów – może chwilowo poprawią nastrój, ale niczego nie zmienią w życiu człowieka.

Dzieci i młodzież zajadają się słodyczami bez opamiętania, to właśnie wśród najmłodszych jest najwięcej ubytków w uzębieniu. Nie pomogła akcja zakazująca sprzedaży słodyczy w szkolnych sklepikach, gdyż ta grupa wiekowa sprytnie przeniosła się na zakupy słodyczowe do sklepów ulokowanych poza obrębem szkoły. Luki w uzębieniu mogą odbierać radość życia i swobodę uśmiechu. Najgorzej jest jeśli zęby zaatakowane próchnicą nie są poddawane leczeniu – może to doprowadzić do infekcji całego organizmu, zaatakować serce, nerki czy stawy. Współczesna stomatologia umożliwia leczenie, które przebiega w sposób bezbolesny i bezstresowy. Nawet jeśli są ubytki w uzębieniu, to można je uzupełnić na przykład za pomocą implantów, które do złudzenia przypominają naturalne zęby. Trzeba wiedzieć, że zdecydowana większość gwiazd filmu czy estrady ma zęby "zrobione" – mało kiedy natura obdarza ludzi idealnym i śnieżnobiałym uzębieniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>