Aparat ortodontyczny – najskuteczniejsza metoda leczenia wad zgryzu

Aparaty ortodontyczne bo bardzo często wykorzystywany sposób leczenia i korygowania różnych wad zgryzu. Obecnie w Polsce żyje około trzy miliony osób, które posiadają aparaty ortodontyczne.

Niekorygowane wady zgryzu mogą przyczynić się do powstania wielu powikłań, które będą rzutować na inne układy oraz stan naszej jamy ustnej. Najczęstszymi przyczynami powstawania wad zgryzu są między innymi złe nawyki, takie jak gryzienie długopisu, długotrwałe używanie smoczka przez dzieci oraz mogą decydować o tym czynniki genetyczne. Ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie zgryzu wywiera zbyt długie lub zbyt krótkie karmienie dziecka piersią lub za wczesne podawanie butelki. Wady powstałe w okresie naszego dzieciństwa mogą predysponować do wystąpienia różnych chorób w dorosłym wieku. Na szczęście z pomocą przychodzą aparaty ortodontyczne, które potrafią skorygować każdą, nawet najbardziej zaawansowaną wadę.

Zalecane jest, aby pierwszą wizytę u ortodonty odbyć w wieku sześciu lat, kiedy dziecko traci pierwsze zęby mleczne. Specjalista ten z pewnością określi, jak duże jest zagrożenie wystąpienia wady zgryzu. Aparat ortodontyczny można zastosować dopiero, kiedy dziecko posiada wszystkie zęby stałe. Osoby dorosłe również mogą poddać się tej metodzie leczenia, jednak należy mieć na względzie fakt długotrwałej terapii.

Zaniechanie korekcji wad zgryzu może prowadzić do stanów zapalnych przyzębia oraz sprawić, że nasze zęby będą nadmiernie się ścierały. Może to także doprowadzić do parodontozy oraz chorób zwyrodnieniowych w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. Obecnie istnieje wiele modeli aparatów ortodontycznych, które dopasowane są do naszych potrzeb. Najczęstszym typem tego typu sprzętu są aparaty stałe, które występują pod postacią zamków, które przyklejane są do zębów za pomocą specjalistycznych klejów zawierających fluor, który równocześnie wzmacnia nasze szkliwo. Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie stanu próchnicze oraz zapalne, które znajdują się w obrębie naszej jamy ustnej.

Na terenie Rybnika możemy skorzystać z pomocy i opieki wielu ortodontów, którzy działają w gabinetach stomatologicznych [info na dentysta-stomatolog.com – Rybnik]. W celu ułatwienia znalezienia tych miejsc stworzono stronę internetową, na której zamieszczono zakładki o nazwie ,,dentysta Rybnik” oraz,,Stomatolog Rybnik”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>